Víz, víz és megintcsak víz! Lovas esetében irány a ,,strand"! Na jó, ez képletesen!
Lovak fürdetése
Ha meleg az idő, vagy szeretnénk elkápráztatni a barátainkat, fürdessük meg a lovunkat.Sampon segítségével még a legyeket is távol tarthatjuk. Nem tanácsos megfürdetni télen a lovunkat, mert megfázik.Ha lovunk nincsen hozzászokva a fürdetéshez, vagy nem lelkesedik érte, kérjünk meg egy tapasztaltabb ismerőst, hogy segítsen. Ha egy ló nincsen hozzászokva, hogy vizet öntsenek rá, óvatosan végezzük a műveletet, és vigyázzunk, nehogy szappan menjen a szemébe.Az öntözőcső gyakra megijeszti a lovakat, és gyakran bele is gabalyodhatnak,ezért használjunk inkább egy kis vödröt vagy tálat, és langyos vízzel nedvesítsük be a szőrzetet. Kenjük be samponnal a sörényt és az üstököt, majd alaposan öblítsük ki. A patákat egy kis kefe segítségével mossuk le. Menjünk végig az állat egész testén, és ügyeljünk rá, hogy alaposan lesikáljuk langyos vízzel. A felesleges vizet tajtéklehúzóval távolítsuk el a póniról. A farok lemosásához álljunk a ló mellé,mint csutakolásnál,majd nedvesítsük és samponozzuk be, végül jó alaposan mossuk le! Pörgessük örbe a farkat, hogy lerázzuk róla a víz nagy részét, aztán kezdjük el megszárítani. Soha ne álljunk közvetlen a póni mögé!!! Miután megfürdettük a pónit, vigyázzunk, nehogy megfázzon.Járassuk körbe, és egy régi törölközővel dörzsöljük le a lábait, a sarkait, valamint a fejét. Terítsünk rá verejték takarót,és egy másik könnyebb pokrócot. Ezek majd melegen tartják, mialatt szárad. Amikor már száraz,keféljük végig testkefével.
Nyírás:
A lovakat és pónikat nyírni kell, hogy eltávolítsuk téli szőrzetüket. A megnyírt lovakat könnyebb tisztán tartani, és kevesebbet izzadnak. Az igazítást ollóval vagy kis nyírógéppel végezzük. A nyírás önmagában veszélyes művelet, ugyanakkor a rosszul nyírt ló sörényét NEHÉZ rendbe tenni. Az istállóban tartott lovak általában több nyírást igényelnek, mint legelőn tartott társaik. A fülek szőrét csak csak kívül szabad megigazítani. A ló bajuszát sem szabad levágni, mert ezzel méri fel környezetét. A bokaszőr nyírásánál hajtsuk egy fésűvel a szőrt ellentétes irányba, majd nyírjuk le ollóval. A sörény leszedése a sörény tényleges megritkítását jelenti. A sörényt csavarással, s tépéssel is le lehet vágni. A faroknál a farok végét egyenes irányban nyírjuk meg!
A nyírás elengedetlen a ló számára!!!!!!
Nyírás módok:
Nyak és hasnyírás: azoknál a lovaknál ajánlott,melyek hétvégéken és ünnepnapokon dolgoznak.Az ilyen módon megnyírt ló kint maradhat a legelőn,ha jó menedék és új-zélandi takaró áll rendelkezésére.
Kontúros nyírás: Lásd fent!
Vadásznyírás: A keményen dolgozó lovak részére. Hagyjuk meg a szőrt a lábakon,és a nyereg alatt. A lovat mindig alaposan be kell takarni.
Takarónyírás:Ebben az esetben a ló lábán, hátán és hátsó fertályán meghagyják a szőrzetet.Ez a legjobb a közepesen nehéz munkát viselő lovak számára.Legalább célszerű éjszakára istállóba vinni őket.
Fonat készítése
1. A Fonatok készítéséhez szükségünk lesz egy testkefére, egy sörényfésűre, egy vizes kefére és néhány szalagra. A ló sörényének nem túl sűrűnek és rövidnek kell lennie. A testkefével keféljük ki a sörényt. Miután kibontottuk a gubancokat, az utolsó simításokhoz használhatjuk a sörényfésűt is, majd a vizes kefével nedvesítsük be a szőrszálakat.
2.Ha ezt nem tesszük meg, a végén kóbor szőrszálak meredeznek majd mindenfelé. Osszuk fel a sörényt annyi részre, ahány fonatot szeretnénk, majd minden fürtöt rögzítsünk szalaggal. A sörényfésűvel válasszuk el a sörényt, ügyelve, hogy szép, egyenes választóvonalat kapjunk a fürtök között.
3. Ha nem vagyunk elég magasak, hogy rendesen lássuk, mit is csinálunk, álljunk rá valamire! Fogjuk a kezünkbe az első fürtöt,és válasszuk szét három egyforma részre.
4. A jobb szálat helyezzük a középső fölé, és így tovább, amíg el nemérjük a szálak végét. Nagyon fontos, hogy a fonat végig feszes legyen, különben mielőtt a behajtásához érünk, laza lesz. A végét jó erősen kössük meg szalaggal, nehogy kibomoljon.
5.A többi fonatot is készítsük el az első mintájára, azután pedig csavarjuk föl! Ha beakarjuk hajtani a fonatot, a végét hajtsuk vissza a feléig, majd újra hajtsuk félbe. Azután tekerjük körbe szalaggal a bojtot.
6. Igyekezzünk annyi fonatot fonni, amennyit csak tudunk, hiszen ezzel gyakoroljuk! Ha tökéletes végeredményt szeretnénk, a rakoncátlan szőrszálakat simítsuk le egy kis viasz segítségével.
Jó csutakolást! Ill. fürdetést!
|