PATA
A pata alsó része a pata éléből, a talpból és a békából áll, amely a talp V alakú része. A béka olyan,m int egy gumiék. Az a feladata,hogy tompítsa a földhöz csapott lábra ható erőt, és meggátolja, hogy a ló elcsússzon.
patkolt pata
A láb külső része együttesen az érzékeny belső szerkezet- a csontokat és idegeket -védik a sérüléstől.A paták a ló egész életén át növekszenek. A vadon élő lovak természetes móson koptatják a patáikat. De a ,,házi" lónál ellenőrizni kell, hogy nem lazult el, vagy nem veszett el a patkó. A patákat ki kell tisztítani és meg kell vizsgálni, nem sántult-e meg, vagy sérült meg a ló. A patkóra azért van szükség, hogy megakadályozzák a pata kopását.A feltett patkókat 6-8 hetente kell levenni, ki kell igazítani, majd újra visszahelyezni. A patkókat akkor is ki kell igazítani és vissza kell tenni, ha a lónak nincs szüksége új patkókra, mert a patája folyamatosan nő. A túlságosan nagyra nőtt paták nagy megterhelést jelentenek az inakra, és ízületekre, és a póni könnyen megbotlik bennük.
A patkolókovácson kívül senki másnak nem szabad még csak kísérleteznie sem a ló patáinka alakításával. A legtöbb patkolókovács forrón patkol, ami azt jelenti, hogy addig hevítik a patkót, amíg az vörösen nem izzik, mert így könnyebb alakítani, és jobban fog illeszkedni. Ha a ló elveszít egy patkót, azt mondják arra:,,lerúgja".
PATKOLÁS
Manapság a forró patkolás a legelterjedtebb gyakorlat. Először le kell venni a régi patkót. Ehhez a patkolókovács csiszolókorongot használ, és kalapácsot. A patkót harapófogóval feszíti le Ezután a hosszúra nőtt szarut megigazítja késsel.Ekkor új patkót készít, vagy kész patkót tesz a ló lábára. Az izzó patkót a patához illeszti, hogy illeszkedik-e. Ha illeszkedik, lehűti, és felszegi.
Mégegyszer pontokban:
1. Régi szegek eltávolítása.
2. Régi patkó lefeszítése.
3. Pata szarujának megigazítása.
4. Pata megreszelése, hogy előkészítse az új patkóhoz.
5. Vörösen izzó patkó alakítása.
6. Forró patkó elhelyezése.
7. Új patkó felszegése.
8.Patkószeg beverése.
|