Zabla
Ez a ló szájában található a nyelv fölött, az alsó és fölső fogak között. A legtöbb zabla rozsdamenes acélból van. De vannak fémből, gumiból, sőt, vulkanizált gumibólkészült zablák. A gumizablák kevésbé tartósak.
A legelterjedtebb zablatípus a csuklós zabla.
A Pelhalm zablák erősebbek, és feszítőlánc is tartozik hozzájuk.
A csikózablát tartják a legegyszerűbb és a legfinomabb zablafajtának. Persze sokféle zabla van.(egy ló márcsak tudja)
Egyszerű, tört nyelvvasú, vastagzabla
Egyszerű, tört nyelvvasú vékony zabla
tört nyelvvasú olivzabla
tört gumizabla
ugrózabla
pálcás zabla
D-zabla
rudas gumizabla
Tudnivalók:
A Baucher zablát egy Baucher nevű profi lovas fejlesztette ki, hogy könnyítse a felemelést és átengedést. Ez a fajta zabla a nehezebb díjlovagló feladatoknál hasznos.
A tört nyelvvasú gyűrűs zablához 2 pár szárat erősítünk. Emeló hatása van, eredménye:ló gyorsabban engedelmeskedik, ha a szárához áll.
A kettős zablát azoknál a lovaknál használják, melyek különösen erősen fekszenek a szárra.
A felhúzó zabla nagyon éles zablafajta. Tapasztalt lovasok használhatják. A mozgékony szíj lévén emelő hatása van, mely kényszeríti a lovat,hogy súlyát a hátsó részére helyezze. Alkalmas ugratásra a zabla, de a díjlovaglásban tilos a használata.
Az éles zabla sok sérülést okozhat, alkalmazzunk puha zablát!
Megfelelő zabla a kezdetekhez.
Kezdő lovas számára tört ívű, vastag zablával kell felszerelni a lovat,tört nyelvvasú csikózablával. Tört nyelvvasú olivzablát és a D-zablát úgy tervezték, hogy ne sértse a ló szájszegletét. Ha a ló szája érzékeny legjobb, ha gumizablát választunk.Fiatal lónak ajánlatos gumizablát vagy vastaf tört nyelvvasú zablát használni.Pálcás zabla: fiatal lovak talajmunkájánál hasznosak. A western lovasok puha zablákat használnak, de réz zablát is használnak, mert íze fokozza a ló intenzitását.Speciális esetekre tervezett zablák léteznek: rudas zablák, kettős csuklózablák: ló többet játszik vele.
Sokféle zabla van......
Ha kérdésed van ezekkel kapcsolatban: írj ide:katt:
|