Lóbaj-lábbaj......
Lovunk lábával bármi baj lehet.....nézzünk néhány láb betegséget......
Sántítás
A ló bármikor, bármilyen helyzetben lesántulhat. Ezt okozhatja az, ha rossul lép a ló, vagy pedig az is, ha beteg. Hívjunk állatorvost a baj megelőzéséhez. A sántaság jelentkezhet az ízületeken, a lábfejen,a patánál....stb. Soha de soha: ne lovagolj sánta lovon. Ha sántít, nézzük meg, mi a baja.Segítsük gyógyulását krémekkel, (borogatással is lehetséges.) Ezt kényelemmel, nyugodt körülményekkel tudjuk kiegészíteni. Hol sántít a ló? Vezessük a lovat lépésben, ügetésben, és kérjünk meg valakit, hogy nézze a ló járását. Ha a ló egyik mellős lábára biceg akkor fejét előre hajtja. 2 mellső lábára sántít ha szaporán lépked, és fejét felkapja. A farát leereszti, ha a hátsó lábára sántít.....Mindig ügyeljünk a ló lábára!
Savós patairha gyulladás
Kancák esetében méhgyulladás is kiválthatja ezt a szörnyű, inkább póniknál jellemző betegséget. De a baj okozója láz is lehet, legáltalánosabb esetben helytelenül fogyasztott táplálék, lédús, friss és sok takarmány. A köpeny, ami körül veszi a póni/ló patáját, nem képes tágulni, így a begyulladt szövetek miatt a póninak/lónak hatalmas fájdalma van . A póninak/lónak akár 40 °C fokos láza is lehet. Patái forrók, melegek. A póni/ló, hogy csökkentse a lábát érő nyomást, előre húzza a mellső lábait, a hátsóakat pedig a hasa alá. A pata formája is megváltozhat., A beteg pónit/lovat vigyük istállóba, bőséges szalmát terítsünk alá, hogy lefeküdjön,ha kell. És szükség esetén adjunk neki fájdalomcsillapítót. Megelőzés: mindenesetre tartsuk távol a lovat attól, hogy sokat egyen. Főleg lédús takarmányokat. A betegségre hajlamos lovakat tegyük istállóba, hogy ne érjenek friss zöld fűhöz.
a képet én készítettem...
Sárekcéma
A betegség sáros,vizes helyen alakul ki.A betegség: a sarok körüli vékony, érzékeny bőr begyulladhat, ekkor jönnek a baktériumok, majd az esetleges sántaság... Ha nem használunk, nedves, nyugató kenőcsöt, akár a bőr repedezhet tovább. Bőrgyulladás esetén vékony réteg vazelint kenjünk a bőrre s csüdre. Télen ne mossuk meg a ló lábait, ha csak sárosak, mert hidegben nedvesek maradnak. Ha vizes, sáros terepről visszaérünk, akkor célszerű bepólyálni a ló lábát, amíg meg nem száradnak, majd puha kefével távolítsuk el a sarat. Nagy sár esetén az alsőó hasi rész is beteg lehet.
Rándulás
Az izmok, inak,szalagok. Ezek a betegség előfordulási helyei. Keletkezik: ugratás,vagy kemény és nehéz talajon való lovaglás következtében. A rándulás jelei:duzzadt és forró lábak,amelyet úgy lehet kezelni,ha hideg vízzel locsoljuk. Az első lábak nagyobb veszélyben vannak, mint a hátsó lábak! Mindenesetre hívjunk állatorvost!
Puha duzzanatok
Sérülés okozója: ízületek, inak,szalagok rándulása illetve sérülése.Ezt hideg borogatással kezeljük. Hívjuk állatorvost.
Csánkpók
Ha a hátsó láb csánk és az alsó lábszárcsont találkozásánál található ín meghúzódik, pók keletkezik. Ilyenkor a beteg felület betagad,és melegnek érezzük. Sántulások gyakori okozója.
Ínpók
A csánk belseje körül és azzal szemben található ínpók puha duzzanat. A szélpók is puha duzzanat,a csüdízület fölött s anak oldalain. Nem okoz sántulást, de a duzzanat megmarad. A sapkás könyök a könyökön jelentkező daganat. A sapkás csánk a bedagadt csánk elnevezése,s csakúgy,mint a sapkás könyöknél, a kevés alom okozza kialakulását.
Csontos dudorok
Például: gyűrűcsont,ami a csüdön alakul ki, az oldalcsont pedig a saroknál. .A csontos kinövések kialakulása sántaságot okozhat, de a már kialakult betegség már nem okoz problémákat.A kérges ínpók a csánk belső oldalán keletkezik,de ezt kezelni kell. Szárcsontpók kialakul az alsó lábszáron,általában az első láb belső oldalánál.
Talpzúzódás
Ha a ló patkója alá kő szorul, ez felsértheti a talp érzékeny részét. Ha sűrűn előfordul, helyezzünk bőrpárnát a patkó alá,de ezt hozzá értő személlyel! A talpzúzódás kialakulhat kemény munka, illetve lovaglás közben.
Pataszűkülés
Ha a sarokcsont üregessé válik, kialakul a pataszűkölés. A csonton áthaladó ín miatt ez fájdalmas. Úgy vesszük észre az ebben szenvedő lovat, hogy előrenyújtja a lábát, és úgy áll. Komoly baj. Hívjuk állatorvost!!!!!!!
Nyírrothadás
A ló békája kellemetlen szagot áraszt, berodhad.Ezt okozza az a mocsok, amiben áll a ló, vagy a gondatlan törődés, nem hozzáértő személy miatt. Ha a lovad ilyenben szenved,csak annyit írok: hívd fel az állatorvost, vagy a kovácsodat, és mondd el neki, mi történt!! Ad tanácsot, amire neked észrevehetően szükséged van!
Repedés
Több ok okozhatja ezt a betegséget.A pata falán jelentkezik. Pár példa: homokrepedés: a pártánál fut végig,a hátsó lábnál. A sarokhoz közelebbi repedést sarokrepedésnek hívjuk. Gondos kezelés szükséges!!!!!!!!!
Törött patafal
A ló patájából részek törhetnek le, ha a ló nincsen megpatkolva, vagy pedig amikor lerúgja a patkóját. A kovácsod rendbe tudja tenni a bajt.
Tályog
Kialakulhat, ha kavics,murva stb a patafal alá szorul. Kezelni kell.
Üres falú pata
A rossz patkolás, egy betegség következménye az üres falú pata kialakulása. A patafal és az alatta lévő húsos szövet elválik egymástól, a lábujj végén. A lyukat száraz szarudarabkák töltik ki. Oda kell figyelni a betegségre, mert fájdalmas is lehet.!!
Szúrt láb
A kovács patkolás közben véletlenül az érzékeny láb részre szúrja a szeget. Kezelése: lásd lent.
Szúrt seb a talpon
Egy idegen test kerül a talp puha részére. Sajnos ez a seb gyorsan beforr, s a szög stb ott maradhat. Fájdalmat okoz, nyomás keletkezik a pata belső részében. Lyukat kell fúrni, majd ha a keletkezett tályog lelohad, akkor antibiotikumot kell adni a lónak ,bár ezt nem minden esetben. De a borogatás nékülözhetetlen,akárcsak a tetanuszinjekció.
Pataszemölcs:
Talpon, sarkon, békán keletkezik. Okozhatja a patkó is,de tartsuk tisztán a sebet, nehogy tályogos legyen. |